همسرتان

زمان مطالعه : 5 دقیقه

روزهای اول ازدواجتان را به خاطر آورید که چه طور عاشق و دلباخته همسرتان بودید. حتی تصور دوری از همسرتان غیر ممکن بود اما بعد از گذشت  زمان این شیفتگی و علاقه کمرنگ شده است.در اين شرايط آیا  شما جزء گروهی هستید که از این وضعیت به همسرتان شکایت می کنید؟مطمئنآ به همان میزان که همسرتان نسبت به روزهای اول ازدواج تغییر کرده است شما نیز تغییر کرده اید.اما به جاي شكاست و نااميدي بهتر است به دنبال اصلاح رابطه تان باشيد.

اولين مشخصه تغيير در همسرتان 

يكي از دلايلي كه باعث تكراري شدن رابطه شما با همسرتان مي شود تغيير ظاهر شماست. در طول سالهايي كه با هم بوده ايد، آنچه که مسلما” تغییر کرده است ظاهر و قیافه شماست. بنابراین برای جلوگیری از خستگی از وضع ظاهر باید به فکر تغییر آن باشید. آنچه را که روزی باعث شد به همسرتان علاقمند شوید و مجذوب او گردید را به خاطر آورید و به تحسین آن مشخصه ها در افکار خود بپردازید. از کلماتی که همسرتان را به وجد میاورد و شما را به یاد روزهای اول زندگی مشترکتان می اندازد، استفاده کنید. روزهای شیرین دوران نامزدی خود را به یاد آورید که برای دیدن یکدیگر لحظه شماری  می کردید.

خستگی زوجین از یکدیگر مشکلي است كه درمان آن  دوباره زنده كردن رابطه است. مشکلاتی که همسران در طول زندگی مشترکشان مواجه هستند را می توان به چند دسته تقسیم کرد: خیانت، انجام ندادن تعهدات تا کشمکش، حسادت و خودخواهی. اما خستگی زوجین از یکدیگر مسئله ای متفاوت است و به طور واضح ارتباطی با جنگ و دعواو خودخواهی بین زوجین ندارد.

چگونه بفهمید شوهرتان از شما خسته شده است؟                                                                

اگر متوجه شدید شوهرتان کمتر حرف میزند و به جای گذراندن وقت آزاد خود با شما، وقت خود را با دوستانش در بیرون از خانه می گذراند اکنون زمان آن رسیده که دست به کار شوید. اگر اوضاع را به حال خود رها کنید شاید روزی را ببینید که همسرتان وقت خود را با کس دیگری می گذراند تا لحظه ها برایش لذت بخش تر باشد.

از خودتان شروع کنید. اگر دیديد شوهرتان علاقه ای به گذراندن وقت خود با شما را ندارد از خود سوال کنید چه چیزی باعث چنین عملی شده است. شاید به این علت است که شما غرق در مسئولیت های خانه        شده اید. روز های اول آشناییتان را بخاط آورید زمانی که تازه ازدواج کرده بودید به چه اندازه از هم شناخت داشتید؟ قابل فهم است که تغییر در وضعیت خانواده نیاز به تغییر در اولویتها دارد. زمانی را در بیرون از خانه با همسرتان سپری کنید و لحظات لذت بخشی را با یکدیگر داشته باشید تا تاثیرش را ببینید.

به دنبال علایق مشترک در همسرتان  باشید

تلاش کنید تمامی فعالیتهایی که از انجام آن با همدیگر در گذشته لذت می بردید را بخاطر آورید و آنها را تکرار کنید. اگر امکان پیاده روی در روزهای آخر هفته در کوه را ندارید به پیاده روی در پارک اطراف خانه خود بسنده کنید. بهتر است کاری که هردویتان از آن لذت میبرید، انجام دهید.

به ظاهر خود در مقابل همسرتان اهمیت دهید

بسیار دیده می شود خانمها چند سال پس از ازدواج دیگر به ظاهر خود اهمیت نمی دهند و خود را رها میکنند. در حالی که پس از ازدواج هم باید همیشه آراسته باشید و به ظاهر خود اهمیت دهید.               برای رفتن به آرایشگاه برنامه هفتگی داشته باشید. سعی کنید از مدل موها و آرایش جدید استفاده کنید. اگر توان مالی ندارید متوانید خودتان به آرایش موهای خود بپردازید و لباسی زیبا به تن کنید. مطمئن باشید که همسرتان متوجه تغییر شما خواهد شد و شرایط از آن پس کمی بهتر میشود.                        ورزش کنید .با ورزش نه تنها می توانید به وزن ایده ال خود برسید بلکه قلب و پوستی سالم خواهید داشت. وقتی شما احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید مطمئنا” شوهرتان همین احساس را نسبت به شما پیدا می کند.

صمیمیت ها را در بین خود و همسرتان از نو زنده کنید

اگر همسرتان از اینکه از شما خسته شده است شکایت می کند، شاید منظور او از این شکایت این است که شوهرتان به صمیمیت بیشتر نیاز دارد. وقتی مسئولیتهای کاری و خانواده تمامی وقت شما را پر میکند اولین چیزی را که تحت الشعاع قرار میدهد روابط زناشویی شماست. روابط زناشویی در زندگی مشترک بسیار مهم است ویکی از چند راهی است که میتوانید صمیمیت را به زندگی خود بازگردانید.

دلایل همسرتان را جویا شوید

برخلاف تلاشهای شما برای بهبود رابطه، اگر همسرتان مانند گذشته از شما  فاصله میگیرد و از بودن با شما خسته است بهتر است با او مستقیما” به گفتگو بپردازید و از او صریحا” سوال کنید چه چیزی موجب همچین تغییری در رفتار او شده است. اگر میتوانید هردویتان با تلاش یکدیگر به تغییر شرایط بپردازید و جرقه ای در رابطه تان ایجاد کنید. اگر همسرتان از جواب دادن به سوال شما خودداری کرد  احتمالا” مشکل جدی تر از آن است که فکر میکنید، در این صورت بهتر است با یک مشاور متخصص مشکل خود را در میان بگذارید. نگران نباشید شاید روزهای سختی در کار خود گذرانیده است. اگر بر خلاف تلاشهایتان نتوانستید علت را جویا شوید اجازه ندهید این شرایط بر شما تاثیر بگذارد و نا امید شوید. فعالیت اجتماعی خود را ادامه دهید. افراد اجتمایی و با اعتماد به نفس همیشه مورد تایید و تحسین همسرانشان هستند البته تلاش کنید تعادل را میان کار و زندگی مشترک خود رعایت کنید.

آیا شما بر علایق خود نسبت به همسرتان سرمایه گذاری میکنید؟

هر کدام از شما این حق را در زندگی دارید که به فعالیتهای شخصی خود بپردازید. زمانی را صرف پیشرفت شخصی خود، علایق شخصی، سرگرمی ها و دوستان خود کنید. به همان اندازه که نیاز به گذراندن وقت بیکاری خود با یکدیگر دارید بايدوقتي را براي خود اختصاص دهيد. با گذراندن وقت کافی با یکدیگر در پایان روز حرفی مشترک  برای گفتن دارید که این خود روابط را بهبود می بخشد.

دفترچه یاداشتی برای ثبت وقایع تهیه کنید

رابطه بین زن و شوهر همانند یک گیاه است. اگر آب و غذا به آن نرسد از بین میرود. اگر هردوي شما بسیارمشغله دارید که این در گیری میتواند کاری، علایق شخصی یا  کارهای فرزندانتان باشد در این بین سعی کنید زمانی را به نوشتن خاطرات مشترکتان در یک دفترچه با یکدیگر کنید. حتی میتوانید هر دو هفته یکبار در یک عصر زیبا که هردویتان باهم هستید انجام دهید.برای اینکه رابطه تان را تازه نگه دارید هرازگاهی به انجام کارهایی بپردازید که غیر معمول است.

آیا شما از رابطه با همسرتان خسته شده اید؟

خستگی از روابط در هر جایی ممکن است اتفاق بیفتد نه تنها در زندگی زوجین بلکه حتی در محیط کار- اگر شما هر روز کار یکسان و ثابتی را انجام دهید نه تنها تا حدی از آن کار خسته میشوید بلکه کارتان کیفیت مطلوب نخواهد داشت. وقتی کار جدیدی را آغاز میکنید یا پیشرفتی در کارتان ایجاد میشود ناگهان نیروی تازه میگیرید. اگر رابطه با همسرتان برای شما خسته کننده شده است به جای اینکه به فکر شخصی دیگر بیافتید و بخواهید دیگری را جایگزین کنید بهتر است تغییری هر چند کوچک در زندگیتان ایجاد کنید. گاهی تنها با بیان احساسات و آرزوهایتان میتوانید تازگی به روابط ببخشید. روابط بسياري وجود دارند که هر دو در دل جمله – ای کاش….- را تکرار میکنند ولی هیچگاه  اين موضوع را براي همسرشان بازگو نمیکنند در حالی که با گفتن آرزوها میبینید تا چه اندازه نقاط مشترکی بین شما وجود دارد. اینکه شما بدانید از روابط خود خسته شده اید اصلا” خجالت آور نیست آنچه که باعث ناراحتی میشود و باید برای آن شرمنده شد نپذیرفتن و آگاهی نداشتن از این خستگی است.

چطور به جای خستگی از روابط، آن را دوباره زنده کنیم؟

در 6 ماه تا یک سال اول زندگی مشترک همه چیز رمانتیک و عالی است اما با گذر زمان زندگی رنگ یکنواختی میگیرد اما  این موضوع  به این معنا نیست که شما دیگر عاشق هم نیستید اما همانند روز های دوران نامزدی از دیدن یکدیگر قلبتان به تپش نمی افتد و صدای قلبتان را نمی شنوید. برای اینکه روابط خود را زنده و عاشقانه نگه دارید 2 راهکار به شما پیشنهاد می شود:

1-حرف یکدیگر را بشنوید

درست است که شما دوست دارید زمانی را تنها باشید اما باید زمانی را برای شنیدن حرف همسرتان در نظر بگیرید. این زمان میتواند موقع صرف شام یا هنگام شستن ظرفها یا قبل از خوابیدن باشد. یکی از راههایی که نشان میدهد همسرتان نزد شما دارای ارزش است  گوش دادن به حرفهای او است.

2-همسرتان را غافلگیر کنید

آخر هفته بدون برنامه ریزی و اطلاع قبلی همسر خود را بیرون ببرید و یا هدیه ای هر چند کوچک به او هدیه دهید. این هدیه میتواند حتی یک شاخه گل باشد. خود را به جای همسرتان قرار دهید و از خود بپرسید اگر جای او بودم چه چیزی من را غافلگیر میکرد؟ این هدیه میتواند خاطرات زیبای گذسته را به یاد شما آورد.

بدون شرح

پاسخ دهید

Your email address will not be published. فیلدهای الزامی * علامت گذاری شده اند